Deb Dana: Teoria poliwagalna w praktyce. Zestaw 50 ćwiczeń

Deb Dana: Teoria poliwagalna w praktyce. Zestaw 50 ćwiczeń

Deb Dana: Teoria poliwagalna w praktyce. Zestaw 50 ćwiczeń

W książce Teoria poliwagalna w praktyce. Zestaw 50 ćwiczeń Deb Dana – doświadczona i uznana psychoterapeutka – przejrzyście wykłada podstawy podejścia poliwagalnego, które skupia się na działaniu autonomicznego układu nerwowego jako nieświadomego, fizjologicznego źródła naszych postaw, zachowań i sposobów postrzegania siebie oraz świata zewnętrznego. Układ ten kształtowany przez nasze wczesne doświadczenia, a następnie modyfikowany przez wszystko, co nas spotyka w późniejszym życiu.

Co ważniejsze, dzięki tej wiedzy możemy wyeliminować nawykowe wzorce reakcji autonomicznej, zastępując je nowymi, bardziej adaptacyjnymi i sprzyjającymi naszemu dobrostanowi, czemu służą przedstawione w książce ćwiczenia. Te zaś sprowadzają się do powtarzania dość prostych, drobnych czynności, które systematycznie praktykowane mogą przynieść nam nieocenione korzyści. Poza wszystkim innym, książka ta wyjaśnia, jak działa ludzki organizm jako całość, czyli jako specyficzne połączenie jego psychicznych i biologicznych uwarunkowań.

Grzegorz Tomicki

Deb Dana: Teoria poliwagalna w praktyce. Zestaw 50 ćwiczeń

W tej książce teoria poliwagalna staje się żywym i odczuwanym procesem, w którym mogą uczestniczyć zarówno klinicyści, jak i klienci. Deb Dana przedstawia w niej ćwiczenia systematycznie zdejmujące z klientów adaptacyjne warstwy regulacji neuronalnej autonomicznego układu nerwowego zmieniające, a czasem wypaczające naszą perspektywę dotyczącą doświadczeń własnych i innych ludzi. Dzięki tym ćwiczeniom zmieniamy swój stan autonomiczny i zaczynamy rozumieć, że nasza osobista narracja nie jest udokumentowaniem wydarzeń, lecz odbiciem naszych odczuć i emocji. Nie chcę minimalizować znaczenia naszych życiowych doświadczeń, lecz jedynie podkreślić, że odczucia i emocje mogą w wysokim stopniu wykrzywiać, wzmacniać lub osłabiać wpływ tego, co nas spotyka w życiu.

Stephen W. Porges

Proste codzienne czynności stwarzają nam niezliczone okazje do kształtowania swoich stanów autonomicznych. Takie właśnie zwyczajne czynności pielęgnujące układ nerwowy są podstawą tej książki i dlatego dobrze się składa, że nie powstała ona w czasie długich, spokojnych okresów niezmąconej niczym pracy, a więc zgodnie z moim ulubionym rytmem pisania, lecz w znacznie krótszych chwilach, które rezerwuję dla siebie każdego dnia. Pisząc ją, uczyłam się tego, czego sama nauczałam, i odkrywałam wzorce tych doświadczeń, które chciałam smakować, i tych, które byłam gotowa zmienić. Na własnym przykładzie uczyłam się, że ukształtowanie na nowo układu nerwowego jest możliwe, lecz wymaga cierpliwości i wytrwałości.

Deb Dana

Książka Deb Dany dostarcza psychoterapeutom wszystkiego, czego potrzebują, by pomóc klientom nauczyć się panowania nad powodującymi rozregulowanie reakcjami układu nerwowego nastawionymi na przetrwanie. Klienci mogą się dowiedzieć, jak korzystać z wielu dokładnych i praktycznych rozwiązań, zarówno w gabinecie, jak i poza nim, by odważnie i kompetentnie reagować na wyzwania codziennego życia i skutecznie stawiać im czoła.Linda Graham, MFT, autorka pracy „Resilience: Powerful Practices for Bouncing Back from Disappointment, Difficulty, and Even Disaster”
Autor: Deb Dana
Tytuł: Teoria poliwagalna w praktyce
Tytuł oryginału: Polyvagal Exercises for Safety and Connection. 50 Client-Centered Practices
Przekład: Aleksander Gomola
Seria: Psychiatria i psychoterapia
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2021
Liczba stron: 304
Format: 15,5×23 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-233-4997-6

Deb Dana jest psychoterapeutką, wykładowczynią, koordynatorką Konsorcjum Traumatic Stress Research w Instytucie Kinseya oraz współtwórczynią cyklu treningowego Rhythm of Regulation. Jej wykłady na temat wykorzystania teorii poliwagalnej w terapii osób, które przeżyły traumę, cieszą się dużym zainteresowaniem na całym świecie.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *